Епидемиолог за маймунската шарка - Контактът трябва да е близък и дълготраен."Контактът трябва да е близък и дълготраен, не е чак толкова лесен за заразяване вирусът. Има лечение, има препарат, който е одобрен от ЕМА за приложение срещу маймунска вариола, до една десета от заболелите ще умрат от тази инфекция. Протича по-тежко при неваксинираните срещу човешката вариола, така наречената едра шарка, да не я бъркат хората с варицела. Може да протече тежко, но може да протече и като самоограничаваща се инфекция, ваксинираните срещу едра шарка боледуват много по-леко", заяви в "Денят започва" епидемиологът д-р Християна Бацелова.
По думите ѝ заболяването е характерно за Африка.
"Доизяснява се връзката между случаите в Европа. Няма регистриран случай през годините в България. Заболяването не е непознато. Заразяването е по въздушно-капков механизъм, отделя се вирусът - издишан, изкашлян, изкихан, при говор. Могат да се заразят чаршафи, кърпи за миене на ръце и лице, за къпане", допълни д-р Християна Бацелова.
Тя уточни, че най-голям риск болните представляват за близките в дома си и за медицинския персонал.
Случаи на маймунска шарка са регистрирани във Франция, Германия, Великобритания и Белгия, съобщено беше и за заразен в Гърция.
Дата на публикация: 24 май, 2022
Субтитри от:
mentos
Категория:
Новини
Ключови думи:
За
ДА
трябва
близък
шарка
Епидемиолог
маймунската
Контактът
дълготраен