След вадене на зъб какво да правим. Когато се налага изваждане на зъб е добре да бъдете подготвени, затова ще отговорим на най-важните въпроси, които трябва да знаете след изваждане на зъб: Какво да очаквам в първия ден след вадене на зъб? Кога е разрешено храненето и какво е позволено да ям? Ще се появи ли болка? И каква грижа за зъбите трябва да се полага. Възстановяване след изваждане на зъб
Когато се налага изваждане на зъб е добре да бъдете подготвени, затова ще отговорим на най-важните въпроси, които трябва да знаете след изваждане на зъб: Какво да очаквам в първия ден след вадене на зъб? Кога е разрешено храненето и какво е позволено да ям? Ще се появи ли болка? И каква грижа за зъбите трябва да се полага.
Мъдрец преди изваждане
Мъдрец преди изваждане
Какво да очаквам в първия ден след вадене на зъб?
Първото нещо, което ще забележите след изваждането на зъба, е че докторът ще ви накара да стиснете марля на мястото, където е бил. Причината за това е да се извърши хемостаза (да се спре кървенето) и да се подпомогне образуването на съсирека. След 3-4 минути лекарят ще премахне марлята и ще провери дали кървенето от празната алвеола - мястото в костта, където се разполагат корените на зъба, е спряло. След което продължавайки да стискате нова марля в продължение на 15-20 минути, се прибирате вкъщи. Нормално е слюнката да има вкус на кръв в първите няколко дни, но раната не трябва да кърви.
Кога е разрешено храненето и какво е позволено да ям?
Важно е да мине ефектът на упойката и чак след това да пристъпите към хранене. Обикновено минават няколко часа. Студените напитки и храни са препоръчителни, тъй като имат лек съдовосвиващ ефект. Може да консумирате течно-кашава храна като супи, пюрета, млечни продукти и други.
Не трябва да приемате горещи напитки и храни, защото топлината води до разширяване на кръвоносните съдове, възобновяване на кървенето и отпадане на съсирека.
Старайте се да пазите раната чиста – хранете се на другата страна и избягвайте твърди храни, със семена или с твърди малки частици (ядки), защото раната лесно се замърсява и е трудно да се почисти в домашни условия.
Не трябва да пушите цигари, пури, наргиле, защото те също увеличават риска за отпадане на съсирека.
Ще се появи ли болка?
Няколко часа след ваденето на зъба ефектът на анестетика ще отмине и има вероятност да усетите дискомфорт или дори болка, които лесно може да облекчите с аналгетици (Ibuprofen, Analgin и др.). За намаляване на болката не е препоръчително да се слага лед.
Грижа за зъбите
Вечерта, когато си почиствате зъбите , не чистете мястото на извадения зъб и на зъбите пред и след него. Не е нужно да се използвате нова четка за зъби. Водата за уста може да използвате от втората вечер като жабуренето с нея е по-леко от нормалното. Препоръчително е да съдържа хлорхексидин (Eludril). Сутринта на втория ден е възможен лек оток с или без болка около мястото на извадения зъб. Ако не се повлиява от аналгетици или симптомите са много силни, отидете на преглед при лекуващия ви лекар.Ако някога са ви вадили зъб, знаете какво е - усещането е меко казано гадно, като не говорим само за болката. Понякога обаче за жалост подобно преживяване е наложително.
С всеки пациент ситуацията е строго индивидуална, обясняват зъболекари, като за да се вземе решение дали зъбът ще бъде изваден, често трябва да бъде направена рентгенография, която да покаже състоянието на самия зъб и корените му. Това ще помогне и за вземането на решение как точно да се отстрани проблемният зъб.
В крайна сметка за пациента, стоящ на зъболекарския стол, ситуацията в повечето случаи протича без болка заради поставената упойка.
По принцип зъб се вади с разширяване на алвеола ("браздата", на която са закрепени корените на зъбите) и чисто механично дърпане и изваждане. Понякога обаче се налага чисто оперативна намеса (заради твърде пострадал зъб или пък заради криви корени), което изисква вече рязане по венеца и след това прилагане на шевове. Това съответно включва и по-силна местна упойка.
В такъв случай е важно да се определи дали пациентът има някакви алергии, които могат да се отключат от упойките или от други медикаменти. При данни или съмнения за подобна алергия, хирургът може да назначи допълнителни изследвания или даже консултация със специалист, за да се избегне всякакъв риск от влошаване на състоянието.
Самото вадене на зъба вече е в ръцете на зъболекаря. Но това, което следва след екстракцията на зъба, вече е в ръцете на самия пациент. Още докато стои на зъболекарския стол, той трябва да "захапе" поставена в устата марля.
Марлята се поставя на мястото на извадения зъб, за да помогне за спиране на кървенето на зъба. Тя се маха след около 4 минути, като зъболекарят проверява дали кървенето от празната алвеола е спряло. На нейно място се поставя втора, която трябва да стои още около 20 до 30 минути, за да се гарантира съсирването.
Ако не спре, сменяйте марлята на всеки половин час, докато не престане. Някои препоръчват да се използва от един момент навлажнена торбичка с черен чай, която също спомагала за съсирването на кръвта.
Идеята е образуваният съсирек от кръв да играе ролята на "пълнеж" на мястото на извадения зъб. На по-късен етап съсирената кръв ще се превърне в съединителна тъкан, която след около шест месеца вече се замества от костна тъкан.
В тези първи дни след изваждането на зъба обаче съсирекът е просто една хлабава и доста крехка "запушалка", която може да падне при претоварване на мястото. Затова и зъболекарите препоръчват мястото (включително околните 1-2 зъба) да не се търка с четка за зъби непосредствено след ваденето.
Трябва да се избягва и жабуренето с вода за уста (освен може би съвсем леко), а пушенето е тотално забранено в следващите 48 часа от изваждането на зъба, тъй като химикалите в цигарения дим могат да попречат на бързото възстановяване и дори да доведат до падане на съсирека. По същата причина е добре да се изключат и всякакви газирани напитки.
Ако подобно нещо се случи и съсирекът падне, може да възникне възпалителен процес, който се характеризира с допълнително подуване, болка и зловоние.
Разбира се, болката е нормално да се усети след отшумяването на ефекта на упойката, както и подуването. Разликата в случая е силният лош дъх, който се появява след 48 часа. Реално ако два дни след ваденето на зъба има още болка или се появи зловоние, е най-добре отново да се потърси зъболекар, за да се лекува самото възпаляване.
Самата болка може да се третира с обезболяващи, стига да се спазва препоръчителната дозировка и да не се използват такива, които съдържат аспирин, тъй като той разрежда кръвта и това може да провокира кървене.
Важен момент е, че в самия ден след изваждането на зъба е най-добре да си отделите един почивен ден.
Напълно възможно е в един момент да вдигнете температура, да почувствате отпадналост и цялостно неразположение.
Натоварването само ще повиши дискомфорта и дори може да провокира кървене, така че просто се отдайте на почивка.
Ако има оток, можете да си сложите студен компрес, който да го успокои.
И да стигнем до частта с храненето. Поне два часа след интервенцията не трябва да се яде или пие каквото и да е, за да мине ефектът от упойката.
Казахме вече - цигарите (и пушенето на всякакви тютюневи и нетютюневи изделия), както и газираното отпадат за известен период от време от поне два дни. В рамките на няколко дни след самото вадене е добре да се премине на диета от течни и меки храни, като е добре да се избягват топли и горещи храни, както и люто и пикантно - всичко това може да раздразни раната и да предизвика възпаление и кървене.
Избягвайте твърди или лесно разпадащи се храни като ядки, семки и т.н., тъй като те може да наранят проблемното място или да останат там заседнали, което, на свой ред, повишава риска от възникване на инфекция.
Или казано с други думи - заложете на зеленчуковите супи (за предпочитане пасирани), шейковете, картофено пюре, варени зеленчуци, меки сирена, сладолед и т.н. След няколко дни вече може да разнообразите с меко месо и мек хляб. Най-добре е по този въпрос да се допитате специално до личния си зъболекар.
След втория ден от изваждането на зъба вече можете да започнете и да жабурите мястото, като отварата от лайка (не от пакетирани чайове, те няма да свършат работа) е за предпочитане.
Отварата се приготвя с 1 л. вода, в който се поставят две лъжици цвят от лайка, като това се вари в продължение на 5 минути. След това течността се сваля от огъня, а след като изстине, се прецежда. След това на една чаена чаша се поставя по една чаена лъжичка сода бикарбонат, разбърква се до разтваряне и се жабури.
Лайката има противовъзпалителен ефект и помага за бързото заздравяване.
През цялото това време трябва да поддържате изключително висока орална хигиена, а зъбите трябва да се мият поне по два пъти на ден (отново, в първите дни заобикаляйте нараненото място). Ако в раната попадне храна, не се опитвайте да я премахнете с клечка за зъби, просто изплакнете с хладка вода.
Така в рамките на около седмица до към 10 дни мястото трябва да е заздравяло достатъчно и да можете вече да се храните по-спокойно, вече с един зъб по-малко.
Здравей , извадиха ми 2 мъдреца наведнъж преди 2 часа в ляво горе и долу , но там където е раната все още неспира да кърви и устата ми се пълни с кръв а не трабва да плюя или смуча ... трябва ли да спе притеснявам незнам какво да направя.... и ледът в продължение на колко време трябва да се слага ? благодаря за клипа :) Купувате си стерилни марлички от аптека, сгъвате ги и ги слагате върху раните, като ги притискате в захапка. Дръжте ги така 20-30 минути и кървенето ще спре.
Когато ги махате , ги отстранете внимателно, за да не дръпнат новия
Дата на публикация: 9 февруари, 2022
Субтитри от:
smiles
Категория:
Новини
Ключови думи:
На
какво
ДА
след
правим
зъб
вадене