Троянският проход (или Беклемето) е планински проход (седловина) в централната част на Троянска планина (част от Средна Стара планина). Обхваща територия, която е разпределена административно в две области в централната част на страната - област Ловеч (Община Троян) и област Пловдив (Община Карлово).
Географска характеристика
Дължината на прохода е 40,8 km, надморска височина на седловината Беклемето - 1525,5 m. Троянският проход е най-високия действащ старопланински проход.
Проходът свързва долината на река Бели Осъм на север с Карловската котловина при село Кърнаре на юг. Трасето започва на 523 m н.в. в село Балканец, изкачва се на юг по северния склон на Троянска планина през гъсти букови гори и след 18,1 км достига седловината Беклемето на 1525,5 m н.в. От там пътят започва дълго и продължително спускане, с множество завои по южния, скалист и стръмен склон на планината и след 22,7 km слиза в северозападната част на Карловската котловина, при село Кърнаре, на 562 m н.в.
През прохода от север на юг преминава последния участък от 40,8 km на второкласния Републикански път II-35 (от km 85.5 до km 126.3), Плевен - Ловеч - Троян - Кърнаре. Поради високата надморска височина и обилните снеговалежи и снегонавявания в района през зимния сезон проходът не се поддържа и се затваря за движение на МПС.
История
На места в района са запазени фрагменти от древен римски път (Via Trayana). Тук по времето на римския император Траян Август започва строителството на пътната артерия с крепости около нея. Северно от прохода се е намирала крайпътната станция Ад Радицес, южно – Суб Радицес. В района на Беклемето също се е намирала билната крайпътна станция Монтемно (Монте Аемо), чийто основи и досега личат. Събирайки в себе си няколко селищни пътеки, пътят е преминавал през 9 тракийски селища и укрепления в района на Троянска община, на курорта Беклемето, връх Курт хисар (Вълча крепост) на югоизток и е слизал в района на село Христо Даново. Трасето е част от пътя Ескус – Филипопол, осъществявал една от най-преките връзки от Дунавския лимес до провинция Тракия. Той е свързвал Крайдунавския с Централния път, пресичайки Хемус през днешния Троянски проход.
Паметник
Близо до Троянския проход е разположен паметникът Арка на свободата на връх Горалтепе (1595 m), намиращ се на 15 минути ход източно от най-високата точка на прохода Беклемето. Тя е масивна структура от бетон с височината от 35 метра. Въпреки, че проходът не е сред най-важните точки в Руско-турската освободителна война и още по-малко в събитията по навлизането на съветската армия в България през септември 1944 г., арката е посветена на "руските и съветските освободители". До нея се стига по тесен и асфалтиран път, от южната страна на билото, като се минава през местността Костов полугар. На арката чрез барелефи са изобразени български хайдути, партизани (т.е. бунтовници от различни епохи), както и руски и съветски войници. Те са били посрещани символично с хляб и сол от жени в български народни носии, съответно през 1878 и 1944 г., които се виждат ясно от северната страна на арката. Паметникът е върху площадка, от която на север се виждат долините на Бели Осъм и Троян, а на юг се разкрива гледка към Средна гора, Родопите и Рила, а в другите две посоки - изток и запад - се виждат най-известните върхове на Стара планина, включително най-високият връх Ботев.
Туризъм
Преди седловината Беклемето, на северния склон на планината, се намира и курортното селище Беклемето. Състои се от хотели с 3-4 звезди, както и почивни станции на троянски заводи. Курортът разполага с 2 км писти за алпийски ски, както и отлична писта за ски-бягане и биатлон в България. През лятото от тук тръгват туристически маршрути към хижите „Дерменка“, „Козя стена“, „Чучул“ и др.
Дата на публикация: 2 октомври, 2016
Категория:
Пътуване и събития
Ключови думи:
Изненада