Сондата Джуно успешно навлезе в орбита около Юпитер=Сондата Джуно успешно навлезе в орбита около Юпитер, съобщи НАСА. Тя пристигна на газовия гигант след продължило пет години пътуване.
В момента се подготвя за презареждане чрез вградените си слънчеви панели. След това ще възобнови пълноценна комуникация със Земята и ще може да започне пълноценна работа.
Основната задача на Джуно е да изследва Юпитер, като позволи на учените да разгледат планетата възможно най-близо и детайлно откогато и да е било. Астрономите на НАСА съобщиха още, че Джуно е застанала точно в орбитата, в която те са планирали. Това я поставя в идеална позиция за пълноценна работа.
С това приключва и една от най-рисковите части на мисията и може да започне същинската научна част. Джуно пристигна до Юпитер със скорост от над 265 хил. км/ч. Това я прави най-бързият създаден от човека обект в историята. Освен това, заради широката траектория на пътешествието си до Юпитер, Джуно е и най-дълго пътувалият човешки обект в историята с над 792 млн. км.
Последните 35 минути от пътуването бяха най-критични, защото сондата трябваше да намали скоростта си чрез своите двигатели, за да успее да влезе в желаната орбита. Притеснението за астрономите беше още по-голямо, защото Джуно трябваше да извърши всичко автоматично и без тяхна намеса. Ако нещо се беше объркало, мисията, която е на стойност 1.1 млрд., щеше да бъде провалена.
За щастие, Джуно изпълни всичко по план. Сега сондата ще започне да анализира и картографира магнитните и гравитационни полета на Юпитер. След това ще трябва да характеризира по-подробно състава и вътрешната структура на газовия гигант.
Истинската научна работа започва от октомври. До тогава Джуно ще е в 53-дневна орбита около Юпитер за постепенни проби на апаратурата. След това ще бъде изведен до 14-дневна елипсовидна орбита около полюсите на планетата. В най-близката си част от орбитата Джуно ще е на едва 5000 км. от повърхността на Юпитер, а в най-далечната - на повече от 1.9 млн. км. Това ще позволи на учените да наблюдават и анализират Юпитер от възможно най-много гледни точки. Планът е да бъдат направени 30 такива обиколки, които да позволят подробно изследване с всички налични инструменти.
Дата на публикация: 6 юли, 2016
Категория:
Новини
Ключови думи:
около
Успешно
Орбита
навлезе
Юпитер
сондата
Джуно
(сонда)