Задава ли се нов скок в цените на имотите.Имотният пазар достигна дъното през 2012-та. Тогава кризата, започнала в края на 2008-ма, формално приключи. Цените на жилищата престанаха да падат. Но истинското възстановяване все още предстои.
Както на всеки пазар, така и на имотния, цените се движат от търсенето и предлагането.
Идеалната ситуация за брокерите би била силно поскъпване при покачващ се интерес и ограничен брой предложения за продажба.
До 2008-ма българският пазар на имоти беше движен от чуждестранните инвестиции. В годините преди кризата милиони хора от Западна Европа, САЩ и дори Русия бяха накарани да повярват, че могат лесно, сигурно и бързо да спечелят много пари с покупка на недвижим имот.
Рекламните кампании създаваха илюзорната представа, че този тип вложение не носи никакъв риск. А банките бяха повече от доволни да раздават кредити, след това да ги структурират в инвестиционни продукти с усреднен риск и да ги продават на други банки. Машината за пари се въртеше с пълна сила. А реалното изплащане на кредитите за покупки на жилища беше въпрос на бъдещето. По-важни се явяваха печалбите на момента.
Много кредитни продукти, дори и в България се предлагаха при подвеждащи условия - с нереално ниска лихва за първата година или две.
В нашата страна, поради характера на законодателството, този тип заеми все пак бяха обезпечени.
По света, например в САЩ, обаче обезпеченията често имаха имагинерен характер. Балонът се спука, когато американските домакинства започнаха да осъзнават, че са взели твърде големи заеми за твърде скъпи имоти и че покупката на жилище крие рискове, като всеки друг вид инвестиция.
В България процесът на отрезвяване също беше болезнен.
Дата на публикация: 1 юни, 2016
Категория:
Новини
Ключови думи:
се
На
ли
нов
скок
Цените
задава
имотите