Най-съществената характеристика на Делфиново, която го прави уникално– това е липсата на пари. Вътре в селото не се употребяват пари. Тъй като населението е сравнително малко, всички работят заедно за общото добруване и като цяло не страдат от сериозен недостиг на ресурси, пазарни отношения в самото село на практика не съществуват и поради това няма нужда от парична размяна. Това разбира се не означава, че селото не участва в пазарни и парични отношения с външния свят.
„Когато майка ти слага вечерята на масата, иска ли от тебе пари? Когато баща ти ти дава нови обувки, иска ли от тебе пари? Когато брат ти те учи как да ловиш риба, иска ли от тебе пари?”
Делфиново изнася продукти и ги продава на външни пазари – вино, плодове, колофон и дори книги. Но най-големият приток на външни парични средства идва от школи за гости и туристи, които искат да изучат опита на Делфиново като интенционално, екологично и устойчиво в развитието си село. Паричните постъпления от външния свят обаче са също собственост на цялото село и ползването им се решава от общ селски съвет.
Земята, къщите и всички по-значителни сгради и съоръжения са обществена собственост на цялото село. Това означава, че ако някой реши да напусне селото, няма опасност да продаде къщата или градината си на външни хора или институции. С каквото е дошъл даден нов заселник (което в повечето случаи е почти нищо), само с това може да напусне. Каквото е създадено в селото, принадлежи на селото.
Откъса е част от документалния филм :
" България- тази вечна ерест"
Дата на публикация: 17 ноември, 2015
Категория:
Новини
Ключови думи:
Живот
без
На
село
живо
нов
Начин
пари
Собственост
обща
делфиново
природосъобразен