Казанлък е прочут и с майсторите лютиери
Освен с българската роза, Казанлък е прочут и с майсторите лютиери. Историята на производството на китари в Розовата долина започва преди 90 години с основаването на първата българска фабрика за струнни инструменти. А днес в казанлъшкото предприятие се произвеждат над 500 вида струнни инструменти, които се продават по цял свят.
От контрабаси, чела, виолончела, през цигулки та до китари - всякакви - класически, хибридни, а скоро и акустични. Това творят ръцете на 125 души в казанлъшка фабрика.
Денят минава бързо, защото дори в работните помещения звучи музика. Тя и любовта са в основата на майсторството, останалото са опит, търпение да изпипаш и най-фините детайли, та да се роди инструмент с уникален глас и душа. Голямо значение имат и материалите.
Основен акцент в производството са класическите китари - за начинаещи, професионални, фламенко, катъуей китари и хавайските "укулелета". Производството е такова, че голяма част от операциите се извършват ръчно. За направата на една китара са необходими 25 работни дни.
Около 1300-1400 китари месечно и около 500 броя щрайхови инструменти произвежда казанлъшкото предприятие за световния пазар. За качеството на инструментите, произведени в града на розите знаят дори и в далечна Австралия.
Клиенти не липсват - търсят ги в Америка, във Франция, в Италия, познават ги в Германия и Англия. А лютиерите от Казанлък държат да се знае, че техните инструменти идват от България. И от града на розите. Затова всички фламенко китари на предприятието носят името на уханното цвете, символ на България.
Дата на публикация: 28 декември, 2014
Категория:
Новини
Ключови думи:
Света
китара
позова