Aвстрийският психолог Анна Фройд е шестото и последно дете на Зигмунд и Марта Фройд. Родена във Виена на 3 декември 1895 година. Анна единствена от децата на Фройд тръгва по стъпките на баща си и допринася за развитието на психоанализата. Сравнена с работта на бащата, тази на Ана Фройд подчертава важността на егото и неговата способност да се тренира социално.
Анна Фройд завършва училище с добър успех, след което следва педагокига и става учителка. От 1914 г. е ученичка при баща си. По време на Първата световна война Ана Фройд слуша лекции при своя баща и прави визитации във Виенската университетска психиатрична клиника, ръководена от прочутия Юлиус фон Яурег. От 1922 г. тя е член на Виенското психоаналаитично общество. През 1924 г. е приета в "Тайния комитет", който е трябвало да бди за интересите на психоанализата. През 1938 г. Анна емигрира заедно с Фройд в Англия, където работи с Дороти Бърлингъм в Хъмпстед Нърсърис, приют за деца пострадали от войната. Две години по-рано тя публикува книгата "Азът и механизмите на защитата".
През 1945 г. Анна Фройд участва активно в създаването на международно списание за детска психоанализа. Главният й труд излиза през 1965 г. под заглавие "Нормалност и патология в детството", преведен на немски от нея през 1968 г. със заглавието "Правилни и погрешни пътища на детското развитие".
Анна Фройд води многобройни курсове, става учебна и контролна аналитичка на цяло поколение детски психолози. Умира на 8 октомври 1982 г. в Лондон.
Анна Фройд се измества от класическата позиция на баща си, която се концентрира върху несъзнателното То (перспектива, която тя намира за ограничаваща) и вместо това набляга на важността на АЗ-а - непрестанната борба и конфликти се преживяват от нуждата за отговор на противоречивите желания, нужди, ценности и изискванията на реалността. С това тя установява значението на его-функциите и концепцията за защитните механизми. Фокусирайки се върху изследвания, наблюдение и лечение на деца, Анна Фройд създава група от видни детски аналитици, които забелязват, че детските симптоми са краен аналог на личностните разстройства сред възрастните и по такъв начин са често свързани със стадиите на развитие. По това време тези идеи са революционни и Анна ни предоставя изчерпателна теория на развитието и концепция за линии на развитието, които комбинират важния модел за нагона на баща й с по-съвременните теории на развитието за обектните взаимоотношения, които наблягат на значението на родителите в процесите на детското развитие.
Дата на публикация: 3 декември, 2014
Субтитри от:
sands
Категория:
Новини
Ключови думи:
Анна
от
На
си
по
За
във
Дете
баща
последно
Децата
развитието
Единствена
допринася
декември
Марта
тръгва
година.
психолог
стъпките
виена
родена
Фройд
Aвстрийският
шестото
Зигмунд
Фройд.
1895
психоанализата.
Сравнена
работт