През 1961г. Хана Аренд заминава за Израел, в качеството си на сп. пратеник на сп. Ню Йоркър, за да отрази процеса срещу нацисткия престъпник Адолф Айхман. Тъкмо тук, по време на самия процес, в съзнанието й изплува идеята за ,,баналността на злото’‘, която по-късно заедно с всички материали от процеса ще намерят място в скандално нашумялата по онова време книга ,,Репортаж за баналността на злото. Айхман в Йерусалим.’‘ Творбата наистина предизвиква ураган от възмущение и гняв сред широката публика. Срещу авторката се изсипват всевъзможни обиди и обвинения: тя бива определяна като предателка на еврейския народ, защитник на Айхман, бездушно студено същество. Ежедневно върху авторката се сипят заплахи и мрачни заклинания. Някои от зложелателите й дори стигат до крайност, пожелавайки смъртта й. Мнозина от близките и съратниците й охладняват и се отдръпват от нея. Единствената й опора си остава съпругът й и малцината останали верни приятели.
В отговор на тази масирана атака Аренд уточнява, че да се опиташ да разбереш някого не означава да го защитиш, че обвиненията й към еврейските лидери, колаборирали с нацистите при депортацията на сънародниците им в концлагерите, не е обвинение към еврейския народ, че липсващият дебат по книгата е заменен с лични нападки.
Целият този драматичен епизод от живота на Хана Аренд е пресъздаден прекрасно от заснетия през 2012г едноименен филм на талантливия режисьор Маргарете фон Трота / ,,Оловно време’‘, ,,Сестри, или Баланс на щастието’‘/, където главната роля е поверена на великолепната Барбара Зукова, музата на Райнер В. Фасбиндер / друга легенда в модерното немско кино/.
Дата на публикация: 14 октомври, 2014
Категория:
Друго
Ключови думи:
Google
Земята
На
За
Света
живота
Hannah
Doodle
Хана
Аренд
Философка
Arendt