Кой е бил? Този път имаме жена – отново без образование – която обичала да събира миди. Какво е постигнала? Открила е няколко нови вида динозаври и е убедила света, че динозаврите са истинско нещо.
Всички сме събирали миди по плажа, нали? Малцина обаче от това са се превърнали в световноизвестни палеонтолози. Такава е била Мери Анинг.
Анинг обичала да събира фосили – хоби, на което се научила от баща си. Тя се разхождала с баща си по плажа, двамата събирали и чистели тези неща, след което ги продавали на туристите.
С течение на времето, тя станала популярна с търговията си на пазара. Но тя не била жена, която щяла да се примири цял живот да продава черупки. Анинг щяла да постигне нещо много повече.
Тя продължила с издирването на фосили и скоро това започнало да й се отплаща. Един прекрасен ден през 1811г, брат й забелязал череп, показващ се от скала близо до къщата й. Вместо да бяга в кръг и да пищи, той отишъл и казал на Анинг. Тя изровила черепа, но под него открила цял „крокодилски” скелет. Не било крокодил, а динозавър, който по-късно е кръстен ихтиозавър.
Не след дълго, Анинг започнала да изравя кости сякаш й било за последно. Тя открила плеозавъра, птеродактила и някаква риба със странното име „Squaloraja”, за кръщаването на която официалният човек, който се занимавал с това, явно се е отказал да си дава зор.
Откритията на Анинг помогнали разбирането за историята да бъде коренно променено през 19-ти век, когато повечето хора отказвали да повярват в съществуването на динозаври. За мнозина тя е основоположничката на модерната геология – което е иронично, тъй като Лондонското геоложко общество не е приемало жени 50 години след смъртта и. Какво ли е трябвало да направи една жена по онова време, за да се докаже?
Дата на публикация: 21 май, 2014
Категория:
Новини
Ключови думи:
Mary
Anning