Празникът е познат още като Конски Великден, защото се празнува най-вече за здравето на конете
Днес отбелязваме Тодоровден. Във всички епархии на Българската православна църква се отслужва празнична Света литургия.
Тодоровден е познат още като Конски Великден, защото се празнува най-вече за здравето на конете. Обичаите на този ден се разпределят между жените и мъжете. Централно място заемат младите булки, които започват да се наричат невести и получават правото да месят хляб в къщата на мъжа. Изпеченият от тях обреден хляб във формата на кон или подкова, се маже с мед и по него се залепва варена царевица. Той се слага в яслите на конете, за да са здрави и да има приплод.
Кушиите заемат централно място на Тодоровден. Мъжете сресват и кичат най-хубавите си коне с шарени конци, мъниста и пискюли. На някоя просторна поляна вече е премерено и маркирано трасето на надбягването. След надбягването, на което печели най-бързият, следва награждаването – торба хубав зоб, венец, който момите са изплели и не на последно място – всеобщото уважение и признание.
Днес служителите на група "Конна полиция" към специалните полицейски сили към СДВР отбелязват празника на коня – Тодоровден. Традиционната кушия се проведе на площада в кв. "Бенковски". Състезанията и демонстрациите се проведоха на стадиона в столичния квартал.
Дата на публикация: 8 март, 2014
Категория:
История и нации
Ключови думи:
Ден
Честит
Тодоров
(08.03.2014)
Кушията
кв.Бенковски