*Ако желаете да научите как е звучал тракийският език, вече има голям речник, който се предлага от Атеа, болшинството от тълкуванията са на известни лингвисти https://ateabooks.com/world-history-series/7227-drevnite-koreni-na-blgarskiya-ezik-trakijski-rechnik-9786197624342.html
*Темата за английското присъствие в Добруджа през XI - XIII в. е интересна и важна поради присъствието на генетичния маркер I1 при около 4% от нас българите. Този маркер е типичен за населението на Скандинавия, но и за англичаните.
* За идване на англо-сакси в земите на България пише историчката Василка Тъпкова-Заимова. Ти цитира документ засягащ времето на император Алексий Комнин в ръкопис на латински от гр. Лайден:
„А онези, които се качиха на корабите, бяха безброй. Тогава, идвайки от голямото море (т. е. Черно море), те се спуснаха към Dampiam (Данубия? — бел. н.), която императорът беше изтръгнал от езичниците преди 35 години и която беше необитаема. Прочее, като избиха там всички езичници, те започнаха да населяват провинцията, превъзхождаща всички имперски провинции по всякакъв вид плодородие. Те премахнаха старото име на тази земя и я нарекоха „Англия" за спомен на земята, от която водеха потеклото си. Англите нарекоха така градовете с имената (на своите градове). А тая област е много богата с пасища, там има здравословни извори, реки с риба, приятни ливади, плодородни ниви, приятни на вкус плодове. Тази Нова Англия отстои от Цариград на 6 дена корабоплаване към север, в началото на скитската земя."
* Василка Тъпкова-Заимова смята, че "cлед 1070 г., т. е. след окончателното установяване на Вилхелм Завоевател в Англия, мнозина англосаксонци, бягайки от норманските завоеватели, постъпвали на служба във Византия. Те са били особено познати по времето на Алексий Комнин." Нашата историчка уточнява и нещо, което е от голяма важност: "Макар и впоследствие цялото това придошло население да се е притопило в основната маса на българското местно население, това не е попречило в периода от края на XI до края на XII в. всички пришълци и главно местните власи да са играли известна роля за оформянето на онези сили, насочени срещу византийската власт, върху които ще падне тежестта на въстанието от 1186 г."
[Тъпкова-Заимова B., Долни Дунав — Гранична зона на византийския Запад, Към историята на северните и североизточните български земи, края на X—XII в. БАН, София, 1976].
*Действително до този момент няма регистрирани топоними и хидроними от периода XI - XIV, които да са от англосаксонски характер. Макар да имаме старото свидетелство, че дошлите от Британия бежанци, или колонисти, са наименували част от Добруджа Нова Англия, а и са променили названията на много селища, в по-късни времена тези британци или не са останали в региона, или са намалели силно в резултат на сблъсъците с армията на Византийската Империя [Рим] и дори българите от региона.
*Не смятам, че може да се говори за кралство Нова Англия, защото няма сведения англосаксите на наша територия да са управлявани от крал. Няма и монети на англо-саксонски крал, намерени на територията на Добрдужда. А пък англо-саксите имат една дълга традиция на монетосеченето. По начало пришълците са в служба на Византия [Рим], а властващите в Константинопол не биха позволили поява на нова държава на територия, която те владеят. Все пак, в периода XI - XIII в. страната ни се намира под византийска власт.
*Англо-саксите са сменяли своята преданост и започвайки като съюзници на император Алексий Комнин, в последствие се съюзяват с дедите ни и участват в освобождението на България. Явно дават големи жертви, защото няма отпечатък от значително англо-саксонско присъствие в Добруджа. Няма английски топоними и хидроними, няма английски имена, няма особени думи в диалектите.
* Несъмнено част от носителите на маркера I1 са потомци на дошлите през късното Средновековие англо-сакси, но се касае за незначително малцинство, защото най-старият вариант на този маркер е от земите на Унгария, а нашите деди обитават територията на тази страна още от най-дълбока древност.
*Що се касае до избитите от англо-саксите езичници, едва ли се касае за български богомили, защото щеше да е употребен друг термин, а имено еретици. Някои учени смятат, че въпросните езичници от Добруджа са били печенеги, други смятат, че се касае за хора от Киевска Русия. Всъщност е напълно възможно и двете предположения да са верни, защото регионът е голям и е обитаван от различни хора. Не е излключено и българи да са станали жерва на кланетата при установяването на англо-саксите у нас.
#история
#средновековие
#българия
#византия
#рим
#англосакси
#британия
#англия
#комнин
#император
#печенеги
#руси
#киевскарусия
#летопис
Tumbnail https://pixabay.com/users/aiartphoto-43202136/
Дата на публикация: 12 май, 2024
Категория:
История и нации
Ключови думи:
България
На
ли
май
12
през
нова
държава
В.
Англия
територията
имало
XIII
XI
2024
Коментарите под този видео клип са забранени.