Съкратени работници от ТЕЦ „КонтурГлобал Марица Изток“ участваха в среща с работодатели от над 20 фирми в регион Стара Загора, които са готови да им предложат работа. В срещата в Парк-Хотел „Стара Загора“ се включи и служебният министър на труда и социалната политика Ивайло Иванов, както и лидерите на двата синдиката КНСБ и КТ „Подкрепа“ Пламен Димитров и Димитър Манолов, които заедно с кмета на Община Стара Загора Живко Тодоров и социалното министерство са инициатори на своеобразната трудова борса.
Повод за срещата е и фактът, че точно днес – на 10 май, изтичат предизвестията на голяма част от първите 144 съкратени от американската топлоцентрала.
„Съвместно с двата синдиката ще бъде извършена оценка на качествата на заетите общо 15 100 работещи в предприятията от комплекса „Марица Изток“, Перник и Кюстендил, посочи социалният министър Ивайло Иванов. „Имаме готовност до края на годината да изготвим адекватни мерки и програми. Оптимист съм за съкратените в момента, защото са с висока квалификация и има глад за тях в област Стара Загора“, допълни той.
Извършеното от синдикатите картотекиране на компетенциите на 178 работещи в ТЕЦ „КонтурГлобал Марица Изток“, някои от които с предизвестия, показва, че голямата част от тях желаят да останат на работа в сферата на енергетиката и да не напускат Старозагорски регион. „В същото време обаче те очакват да запазят същите доходи, които са получавали като служители и работници в комплекса „Марица Изток“, подчерта Пламен Димитров. Изследването на синдиката показва, че големият процент от работещите в топлоцентралата получават заплати между 2500 и 3500 лева. Работниците очакват новите им работодатели да запазят освен нивото на заплатите и голяма част от социалните придобивки, които са имали досега.
Пламен Димитров не скри, че остава тревожен за бъдещето на работещите в комплекса. „Решението на НС всяка година да отпуска по 250 млн. лв. за рекултивация в мините и отлагането на либерализацията на енергийния пазар са само временна мярка, която дава глътка въздух, но не решава проблемите“, призна той. Според него ЕК ще позволи гласуваните средства да бъдат предоставени на „Мини Марица-изток“ и няма да ги спре като нецелесъобразна държавна помощ. На 29 април служебното правителство е внесло добре аргументирана нотификация. В нея се акцентира върху факта, че дълги години държавата е налагала на мините да продават въглищата на нерентабилно ниски цени. По тази причина предприятието днес не разполага със средства да извърши рекултивацията на отработените терени и е редно именно държавата да се издължи, като осигури нужните средства за тези дейности.
Работодателите трябва да преодолеят изкушението, че в тази ситуация ще намерят висококвалифицирана и евтина работна ръка. „Такава комбинация няма, ако искаме тези хора да бъдат задържани тук“, подчерта президентът на „Подкрепа“ Димитър Манолов.
„Единствената не толкова лоша новина е, че вие сте първите. А в началото е по-лесно да се намерят решения. После ще става все по-трудно“, обърна се към съкратените работници Димитър Манолов.
До 2 месеца ще бъдат одобрени първите процедури за финансиране по одобрения Териториален план за справедлив преход на област Стара Загора, обяви областният управител Ива Радева. Първата открита процедура ще даде възможност на съкратени работници и служители от тецовете да получат безвъзмездна финансова подкрепа за започване на свой бизнес с осигуряване на нужната преквалификация. „До края на годината предстои в рамките на същия план допълнително финансиране, което ще насърчава откриване на работни места и осигуряване на високо заплащане“, посочи още Радева.
Зам.-кметът на Община Стара Загора Радостин Танев подчерта, че общината работи по тази тема не от сега и ще продължи да работи заедно с бизнеса и държавата до адекватното решаване на проблемите на хората по начин, който да ги задържи да живеят и работят в региона.
Картографирането на 178-те работници е извършено между 28 март и 9 април. То обхваща 51% от общонаетите в ТЕЦ „КонтурГлобал“. От тях 95 лица са с висше образование, половината от които са с инженерно-техническо образование. Останалите 83 лица са със средно техническо образование.
С над 20 години продължителност на трудовия стаж в топлоцентралата са 44 от картографираните работници. Близо 33% от анкетираните работници са получавали или получават заплати в рамките на 2500 до 3000 лева, а 21,43% - между 3000 и 3500 лева. Между 4000 и 5000 лева заплата получават около 4-5% от хората.
Срещата в зала „Христо Танев“ на Парк-Хотел „Стара Загора“ продължи и след дискусията с директни разговори между съкратените или застрашени от съкращаване работници и експерти по човешки ресурси на над 20 фирми от региона. Сред тях са „Ел Контрол“, Стандард Профил, ДЗУ АД, Видеотон България, Арсенал АД, Ате Пласт, Булагро, Бендуайър ООД, Ексбит ЕООД, Контрагент 35, Метал-М, Недшрьоф България, Неохим, Оскар Рюег, Тиватрейд, Хранинвест-Хранмашкомплект и Хранко.
Дата на публикация: 10 май, 2024
Категория:
Новини
Ключови думи:
от
лева
3000
поне
Изток
очакват
Марица
заплата
оферти
Синдикатите:
Съкратените
Коментарите под този видео клип са забранени.