Днес е Ден на национален траур на 8 септември 2023 г. за жертвите, загинали при водната стихия по Южното Черноморие, обяви правителството. В тежко пострадалите райони започна битката за възстановяване от бедствието. Щети за 30 милиона лева са нанесени по инфраструктурата в община Царево. Комисия започна оглед на разрушенията. Няма населени места без достъп, а там където мостовете са пропаднали, движението се отбива от полицията. Междувременно обстановката се нормализира, хората разчистват наводнените райони от кал и наноси. Властите препоръчват водата да не се пие и да не се влиза в морето заради замърсяването след бедствието.
След като дъждът утихнал, приливна вълна заляла бунгалото на Иван Аклашев, докато обядвал.
Иван Аклашев: „Викам какво става, водата не спира. Опитвам се да отворя вратата, не може и останах вътре. Вижте вода, метър и половина до горе. Уплашихме се, избих прозореца, гледайте какво е, как съм минал и аз не помня“.
Според хората от къмпинг "Оазис" край Царево причина за наводнението е близкият язовир и като доказателство посочват, че около караваните има сладководна риба.
Николета Георгиева: „За да се изсипе такава вода и да се напълни тази бара, това не са достатъчни само дъждове. За мен са изпуснати язовири, прелял, това е трябвало да бъде изпускано според мен, по-малко, по-малко“.
Марин Киров, заместник-кмет на Община Царево: „Имало е преливане на стената, за щастие, няма скъсване на стената. Ако не преливаше поетапно и не беше контролирано изпускан, изкуствено, от наша страна „Оазис“ нямаше да съществува в момента“.
Двата язовира край Царево са общински и освен за риболов се използват именно да събират водата при по силен дъжд, за да не стига до наводнение. Властите казват, че при изпускането непрестанно е наблюдаването нивото на водата, която се събира в дере и после отива в морето.
Къщата на това семейство е почти неизползваема.
Мелиадин Хасан, жител на Царево: „Всичко е леш. Нямам нито дрехи, нито прибори, всичко е в калта.
Как ще живеете сега?
- Сега ще се мъчим.
От какво имате нужда?
Маджизе Хасан, жител на Царево: Някакъв фургон, поне да живеем.
Стотици доброволци помагат на пострадалите.
Христо Бардуков, доброволец: „Вече втори ден сме тук и отводняваме на места, където ни повикат. Има нужда от тежка техника, от работна ръка и най-вече от добра дума, за да можем да им дадем кураж на хората“.
Боян Статев, доброволец: „Дерето е преляло страшно много, тук всичко е било във вода. От вчера ринем кал, страшна работа“.
Марин Киров, заместник-кмет на Община Царево: „Деретата са почиствани през пролетта. Включително, когато бяха почиствани деретата, имаше сигнали, че се извършва почистване на деретата, тоест, все едно, че се извършва нещо нередно“.
Бедствието е във втори етап, казаха месните власти.
Георги Лапчев, кмет на Община Царево: „За 24 часа успяхме да възстановим що-годе нормалния ритъм, остават щетите. Сега правим подробно изследване на абсолютно всички щети. Подготвят се протоколите за междуведомствената комисия. Може би от порядъка на 25-30 млн. лева ще бъде щетата, която е нанесла природата“.
Инженери от армията ще помагат за изграждането на временни мостове, там където те са разрушени – общо 11.
флотилен адмирал Велко Велков, ВМС: „С това, което разполага армията, не отнема много време, въпросът е какъв е теренът, за какво ще се използва“.
Описването на щетите продължава и следващите дни.
Дата на публикация: 8 септември, 2023
Субтитри от:
smiles
Категория:
Новини
Ключови думи:
На
по
днес
Ден
при
национален
траур
септември
жертвите
загинали
Водната
Стихия
г.за
ЮЖНОТО
ЧЕРНОМОРИЕ
2023