Мозъчният удар е едно от най-тежките и сложни за лечение съвременни заболявания. България от години е в топ 3 по смъртност от инфаркт и инсулт в Европа, като при инсулта напредъкът в модернизацията и въвеждането на съвременните терапевтични подходи е значително по-бавен..Държавната специализираната болница за физикална терапия и рехабилитация е първата в страната, която разполага с роботизирана кинезитерапия.
Пациентите от днес ще могат да се възползват от новата технологията, която помага за лечение при нарушение на двигателните функции. Апаратурата за роботизирана рехабилитация в нов сектор на болницата е предвидена основно за раздвижване на пациенти след тежък инсулт, детска церебрална парализа и множествена склероза. С единият от апаратите кинезитерапевтите могат да работят дори с малки бебета.
"Тази въпросна виртуална реалност създава реалност на пациента, който обучаваме било в ходене, движение на горен крайник или отработване на фините движения. Създава реалност, че ние го караме да движи чаша, да премества предмети в кухня и спалня", каза Д-р Йордан Иванчев - директор на Специализираната болница за физикална терапия и рехабилитация.
"Самият процес ще бъде различен, защото тук задействаме двигателната и умствената активност, тъй като има монитор, на който пациента ще вижда реално какво се случва със самата походка", обясни Даниел Иванов - кенезитерапевт в Специализираната болница за физикална терапия и рехабилитация.
Всяка минута без лечение умират по 2 млн. неврона
Мозъчният удар е едно от най-тежките и сложни за лечение съвременни заболявания. България от години е в топ 3 по смъртност от инфаркт и инсулт в Европа, като при инсулта напредъкът в модернизацията и въвеждането на съвременните терапевтични подходи е значително по-бавен.
В около 80% от случаите на инсулт той е исхемичен - причината е запушване на мозъчна артерия от тромб.
Останалите инсулти са хеморагични – т.нар. мозъчни кръвоизливи, често дължащи се на аневризма на артериален съд.
Исхемичният инсулт е остро нарушение на мозъчното кръвообращение, при което се прекратява снабдяването с кръв, глюкоза и кислород към засегнатия участък от мозъка. В резултат всяка минута от началото на инсулта мозъкът губи по 2 млн. неврона, ако не се проведе лечение. Изходът за пациента зависи изключително от скоростта на реакцията - от правилното разпознаване на симптомите през транспорта до компетентен център и старт на лечението.
“Всяка секунда е ценна. Времето е мозък” е мотото на голям европейски и световен проект, насочен към намаляване на смъртността и инвалидизацията и подобряване на функционалната активност на пациентите чрез скъсяване на времето от приемане в болницата до старта на тромболитичната терапия, обяснява проф. Иван Стайков, началник на Клиниката по неврология в болница “Токуда”, включена в този проект.
В хода на този проект се анализира логистиката на пациента след началото на инсулта до старта на лечението в болница. Създават се протоколи, които указват движението на пациента по минути през различните звена в болницата. “Беше сериозна организация, в която бяха включени всички необходими структури, участващи в диагностиката на инсулта преди началото на тромболитичното лечение - спешно отделение, клинична лаборатория, образна диагностика, неврологичната клиника, аптека. Целта е пациентът да се придвижи възможно най-бързо, по осигурена “писта”, докато започне тромболитичната терапия”, обяснява проф. Стайков.
За да се работи постоянно по един и същ начин, са създадени стандартни оперативни процедури за болницата. На всеки 3 месеца се прави проспективен анализ, който показва сериозно скъсяване на времето от идване на пациента в болницата до началото на лечението.
Европейските изисквания са:
* След пристигането на пациент с инсулт в лечебно заведение, провеждащо тромболитично лечение, в рамките на 15 минути трябва да бъде прегледан от невролог;
* До 25 минути трябва да бъде изследван в образна диагностика;
* В рамките на 45 минути трябва да бъдат интерпретирани резултатите от образната диагностика и лабораторните изследвания;
* В рамките на 60 минути трябва да започне интравенозната тромболиза, ако пациентът отговаря на критериите за това лечение и няма противопоказания.
Дата на публикация: 23 май, 2023
Субтитри от:
smiles
Категория:
Новини
Ключови думи:
За
помага
след
нова
апаратура
раздвижване
инсулт
прекаран