Какви са сценариите за Бюджет 2023!!! днес изглежда утре ще се сложи край на най-дългото първо парламентарно заседание. То се проточва точно една седмица. Започна миналата седмица в сряда, когато за първи път се събра 49-ия парламент.
На следващия ден - в четвъртък - заседанието продължи. За рекордно кратко - по-малко от минута. И продължението беше насрочено за утре, 10:00 часа. Очакваният избор на председател ще отпуши и конституционната процедура по съставяне на правителство. Президентът вече ще може да свика консултации с парламентарните формации и след това да връчи първия мандат на ГЕРБ-СДС.
Надеждата е, че ще започне и законодателната работа. Като една от най-спешните задачи е приемането на държавен бюджет за тази година. Проектът ще бъде публикуван в петък, а следващата сряда ще бъде гледан на Министерския съвет, научи "По света и у нас". Ето сценариите, които очертаха икономисти за финансовата рамка на държавата.
Бюджетна политика по инерция е най-лошият вариант пред страната, според икономисти. А именно - да не се приеме нов държавен бюджет. Това може да стане, ако не се гласува финансовата рамка, внесена от служебния кабинет или не се излъчи редовен.
"Има и такъв вариант, в който просто да удължим удължаването и да продължим с това текущо харчене месец за месец. Много по-добре е той да бъде гласуван, и то в разумни рамки, и дефицитът от 3% да бъде спазен, а не всеки да наддава нови мерки. Всяка партия да измисля някаква мярка в разходната част. Най-лошият вариант е да не приемем бюджет, да се тръгне към нови избори", заяви Петър Ганев.
"Неприемането на бюджета води до проблем с приемането в еврозоната, нивото на дефицита, съответно наказателните процедури срещу страната. Естествено, това е свързано и с управлението на парите от Европейския съюз", заяви Любомир Дацов, финансист, бивш заместник-министър на финансите.
Приемането на бюджета вече се е превърнало в политически залог и оставя отворени въпроси, заяви Дацов.
"Да, няма нищо страшно да не бъде приет бюджетът, но това си има цена, има си последствия. Ние не можем да продължаваме да бъдем в тази висяща обстановка. Просто не заради друго, бюджетът просто означава посока", допълни Дацов.
"Няма нещо като Дамоклев меч, което да пада, ако май или юни не се гласува бюджетът, и нещо, което да се развали, остава обаче отворен въпросът за пенсиите, за минималната заплата. Т.е. различни плащания, които се актуализират през бюджета. На теория те могат да се актуализират и през промяна в някой закон", заяви Петър Ганев.
"То е лошо, защото има един дефицит, който миналата година беше гласуван за 6 месеца, сега като го умножите за 12 месеца, става 6-7%, и това е дългосрочен проблем", коментира Красен Станчев.
Според експертите е необходимо и приемането на новия данък свръхпечалба - корпоративен налог, който се плаща еднократно.
"Това е почти целият дефицит. Хайде, не целия, но около 60-70% от него. Рискът от неизпълнение на бюджета, така, както е разписан като изпълнение на приходи и разходи, е доста голям", каза още Станчев.
В момента трябват поне 3 милиарда отнякъде да бъдат намерени, за да бъдат спестени. Или от приходите данъци, или от разходите", допълни Дацов.
Икономистите напомнят, че на теория е възможно да завършим календарната година и без бюджет, но не се знае как това би повлияло на различните капиталови разходи.
Дата на публикация: 19 април, 2023
Субтитри от:
smiles
Категория:
Новини
Ключови думи:
За
са
какви
бюджет
2023
сценариите