Машиностроителни фирми в Русе пред фалит заради недостиг на стомана.Войната в Украйна нанася сериозни удари върху българската икономика. В момента има недостиг на стомана и желязо, а цената им е скочила над 20% през последната седмица.
Най-потърпевш е машиностроителният бранш. Много от фирмите не могат да изпълнят поръчките си и са принудени да спрат производствата си. До какво ще доведе кризата с метали и има ли изход ще ни каже Даниела Димитрова.
Още в първия ден на войната в Украйна двата завода за стомана в Мариупол затвориха, мощностите в Запорожие също прекратиха работа. Металът не може да пристигне у нас заради разрушените пътища, релси, пристанища. Ефектът от недостига му вече се усеща надолу по веригата.
Много от инвеститорите замразяват строителните си обекти, а в това машиностроително предприятие , което е сред най-големите работодатели в Лудогорието , се готвят за най-лошия сценарий. Заради липсата на стомана може да се стигне до съкращаване на служители.
За да продължи да произвежда земеделски машини това предприятие се нуждае от две хиляди тона стомана годишно. Пестене от материала е немислимо.
"Едно наше изделие 99% представлява стомана. Като материал това е като брашното за хляба", казва инж. Рашид Узунов – управител на фирма за производство на земеделска техника.
Последно са купували килограм стомана за три лева и 80 стотинки. Сега дори не мислят за високата цена, защото нямат доставки. За сметка на това обаче имат три пъти по-скъпа фактура за ток.
"40 хиляди лева ни е токът. Не можем да приемаме поръчки, което респективно ще доведе до съкращаване на персонала и излизане в неплатен отпуск до време, когато този конфликт ще спре и икономиката в света ще влезе в крак", обясни инж. Рашид Узунов.
А дотогава безработицата у нас ще е нараснала, а икономиката ще е в колапс , прогнозират от Стопанската камара в Русе.
"Бумерангът се върна, т.е., санкциите започват вече да се отразяват на нашия пазар. Тези фирми ще спрат дейност, ще извадят хора на трудовата борса и оттам нататък ще има доста големи затруднения за държавата, защото тя ще плаща техния престой", заяви Красимир Ениманев – председател на Стопанската камара – Русе.
От машиностроителния бранш се надяват държавата да им помогне като осигури внос на стомана на квотен принцип и на по-изгодни цени.
Дата на публикация: 21 март, 2022
Категория:
Новини
Ключови думи:
На
заради
пред
стомана
Русе
фирми
фалит
недостиг
Машиностроителни