Какво е състоянието на бомбоубежищата в България и къде са те. Всички 292 бомбоубежища у нас, които са годни за използване, имат и радиационна защита. Това обяви шефът на пожарната гл. комисар Николай Николов. По списък има общо 734 скривалища, които са държавни и общински, но все още се обследват, за да може постепенно броят на годните да се увеличи. Само в метрото може да се укрият до 900 000 души, каза още Николов.
Още от вчера от пожарната публикува списък на колективните средства за защита - скривалища и противорадиационни укрития, които са в добро и задоволително състояние. Както стана ясно, броят им засега е 292, но на всеки две седмици този списък ще се актуализира и броят им ще се увеличава.
За последните 10 години са вложени около 2 милиона лева за поддръжката им, което е крайно недостатъчно. Във всеки вход на жилищна сграда, строена между 60-те и 90-те години също има укрития, това са хиляди укрития, които могат да бъдат използвани от гражданите и не е лошо собствениците да ги проверят дали са достъпни.
Тези обекти са предназначени да защитават хората които ще останат в града при евентуални военни действия, останалите ще се евакуират.
В столичния район "Слатина" има 11 годни скривалища, което е значително повече от останалите квартали. Причината е, че района се намира във високата част на града и още преди 100 години е използван за позиция за прововъздушна отбрана.
Едно от бомбоубежищата в "Слатина" е строено през 40-те години. То е едно от най-добре поддържаните в цялата страна. В него може да се диша, защото се затваря херметически и осигурява освен защита от бомби и билогическа и химическа защита.
"На вратите са осигурени клапани, които свалят налягането, за да не ни писнат ушите, излиза излишният въздух и се затваря автоматично", обясни Красимир Зарков, старши инспектор в Столичната пожарна.
Дата на публикация: 12 март, 2022
Субтитри от:
smiles
Категория:
Новини
Ключови думи:
България
На
какво
Къде
са
те
Състоянието
бомбоубежищата