За първи път НИМ показа златен тракийски нагръдник, открит през 1995 г. От днес Националният исторически музей показва златен тракийски нагръдник, който е открит през 1995 г., но чак сега може да бъде видян за първи път от посетителите.
Иронизирайки оприличаването на дейността на музеите на бърсане на прах, доц. д-р Бони Петрунова, директор и бивш заместник-министър на културата, представи най-новия експонат в залите.
"Колегите, за да станат специалисти, каквито са в момента, никога не са получавали високи заплати и изведнъж да се иронизира по този начин тяхната работа, също не звучи добре. И пак подчертавам това, което казах и в речта си: Аз не смятам, че да бършеш прах, е срамна работа. Трудът на всеки трябва да се уважава", категорична е доц. д-р Бони Петрунова.
А във възстановяването на тракийския нагръдник, открит при проучванията на Цвяткова могила край Казанлък, е вложен трудът на трима реставратори. Най-напред се опитват да си представят как го е изработил старият майстор. По-късно изследват пластинките от злато и сребро и начина на изковаването им.
Вижте красивия тракийски нагръдник в галерията ни
"Отне много време, защото беше на много парчета начупен, абсолютно деструктирало метално ядро и една голяма част от него отдолу липсваше напълно. Наложи се, когато се слепиха тези части, които бяха налице, да се направи восъчен модел. Да се види как е изглеждал и след това се реставрираха всички части, които виждате тука", разказва реставраторът Георги Илиев.
"Могилата, в в която беше открит нагръдникът, който представяме днес, беше силно нарушена. При тези дейности още в древността, а по-късно и при нарушаването на могилния насип, се е стигнало до унищожаване на част от находките или до тяхното деформирне на по-малки късчета. Именно това създаде големи трудности при реставрацията и консервацията на самия предмет", добавя Гаврил Лазов, ръководител на археологическите проучвания.
Откритието е факт през 1995 г., когато археолозите Георги Китов и Гаврил Лазов проучват Долината на тракийските царе.
Предполага се, че реставрираният нагръдник е бил част от нагръдниците, разпространени в Тракия през 4 в. пр.Хр. Вероятно е бил на знатен благородник.
"В този случай нагръдникът обхваща вече с яка и шията, за да я предпази. Той е фактически и защитен елемент, който показва достойнството на този, който го е носил", казва Гаврил Лазов, ръководител на проучванията при Цвяткова могила.
Находката остава в постоянната експозиция на Националния исторически музей. В края на годината ще гостува и на други изложби. Първата ще бъде открита в Археологическия музей на БАН.
Дата на публикация: 23 февруари, 2022
Субтитри от:
smiles
Категория:
Новини
Ключови думи:
За
г.
през
Първи
път
показа
1995
златен
открит
тракийски
НИМ
нагръдник