Парламентарни избори (11.07.2021) - ЦИК разреши заснемане и излъчване от секциите при отчитане на резултатите от вота
За първи път ще гласуваме изцяло машинно, а броят на секциите в чужбина е значително по-голям спрямо предходните парламентарни избори след промените в Изборния закон, приети от 45-тия парламент. Големият въпрос обаче е дали ще се справят ли гласоподавателите с безхартиения вот и дали няма да има технически проблеми.
За първи път в избирателните секции ще се допуска видеозаснемане и видеоизлъчване в реално време, при отчитане на резултатите от вота. То ще се осъществява след края на изборния ден - при обявяване на гласуването за приключило, като не се допуска заснемане на избирателни списъци, реши Централната избирателна комисия.
Иначе, българите ще гласуват в над 13 970 секции у нас и в чужбина. Докато в страната промяната в техния брой е незначителна спрямо вота на 4-ти април - малко над 13 000, то тези зад граница са значително увеличени - 784.
Осигурени са над 10 930 машини. В секциите, в които избирателите по списък са над 900 души, задължително ще има по 2 машини за гласуване.
Самите устройства за гласуване не са непознати на избирателя, тъй като и на предишния вот в част от секциите имаше машини, за да може повече хора да се запознаят с безхартиеното гласуване от ЦИК организираха демонстрации на различни места на откирото и закрито, като молове, площади, паркове и дори в метрото.
Първата стъпка, след като гласоподавателят влезе в секцята, е да бъде удостоверена неговата самоличност чрез лична карта и проверка в изборните списъци.
"Член на секционна комисия ще даде на избирателя карта, с която той трябва да гласува. Картата се поставя със златистия чип нагоре и напред и леко се притиска, за да щракне", каза говорителят на ЦИК Росица Матева.
На екрана на машината се появява електронната бюлетина, която е на две страници. С бутона "следващ" може да се види втората страница. С бутона "предишен" се вижда първата страница.
"На първата страница са до №13 партии и коалиции, с бутона "следващ" са следващите регистирирани партии и коалиции. За да се гласува се натиска в полето на политическата партия, не е задължително да бъде на квадратчето", казва говорителят на ЦИК Росица Матева.
Гласоподавателят трябва да знае, че за да избере преференция, преди това трябва да гласува за партия или коалиция.
"Ако избере "не подкрепям никого", съответно кръгчетата с преференции са неактивни. Винаги се минава през бутона "преглед", за да провери избирателят избора, който е направил", каза още говорителят на ЦИК Росица Матева.
Ако избирателат е сигурен, че това е неговият избор, натиска бутона "гласуване", за да финализира своя вот.
"Много е важно да не се дърпа разписката докато се отпечатва. Чува се звук от отрязването й, звуков сигнал, че е приключило гласуването. Записан е гласът. Проверява избирателят в разписката разпечатан ли е неговият избор. Сгъва я с текста навътре, пуска е в кутията, непрозрачната кутия за разписка, взема картата и я връща на член на СИК", каза говорителят на ЦИК Росица Матева.
При връщането на магнитната карта, избирателят получава своя документ за самоличност. Самото машинно гласуване отнема по-малко от минута.
Всяка комисия ще разполага с по три магнитни карти, с които ще гласуват избирателите. Една карта не може да се използва последователно, а трябва да се редува с останалите две. Ако електрозахранването спре в секциите, те могат да работят без ток до 30 мин., след което ако не бъда възстановено, гласуването продължава на хартия.
Ако все пак възникне проблем с машините, вотът продължава безхартиено. За целта са отпечатин са над 7 400 бюлетини, като за всяка секция ще бъдат доставени колкото е бря на избирателите по списък. В секциите с под 300 избиратели изборите ще са на хартия.
Дата на публикация: 11 юли, 2021
Категория:
Новини
Ключови думи:
от
На
избори
при
Резултатите
вота
отчитане
парламентарни
разреши
заснемане
цик
излъчване
(11.07.2021)
секциите