Тайната на Вселената ♛ Music Meditation Remix 2021 ♫ ♪☼♪ -ღڿڰۣڿღ 🌸

Тайната на Вселената ♛ Music Remix 2021 ♫ ♪☼♪ -ღڿڰۣڿღ 🌸 През цялата история на астрономията учените са разчитали на оптически уреди (в това число човешките очи), за наблюдения на Космоса. През последните десетилетия науката използва и радиотелескопи, за да регистрира невидимите за нас радиовълни и да „гледа“ все по-надалеч към Вселената. Нека сега обаче ви разкажем за рекордно мощният по рода си клъстер от радиотелескопи, който отскоро разкрива пред очите на учените тайните на Вселената.


Далеч от България, в пустинята Атакама (Чили) се разполага едно уникално по рода си научно съоръжение. Погледнато от птичи поглед, то прилича на случайно израснали в пустинята сгушени една до друга бели малки гъби, но само на пръв поглед. Ако се вгледате по-отблизо (или от по-ниско) в тях, ще разберете, че струпаните близо една до друга форми всъщност са средноголеми радиотелескопи, образуващи истинска гора.


„Душата“ на ALMA

Добре дошли в ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array)! Това е една наистина революционна научна идея, която е реализирана на практика и от няколко години насам удивлява научния (и не само!) свят с постиженията си. Все още ненапълно довършеният масив от радиотелескопи е изграден в сухата северна част на пустинята Атакама, на височина от 5000 метра надморска височина. Идеални условия за астрономически наблюдения! В напълно завършения си вид ALMA ще бъде съставена от 66 прецизни радиотелескопа (12-метрови и 7-метрови), работещи заедно като един, в субмилиметров или милиметров обхват. Или това ще рече – вместо да конструират една огромна по размери и непосилна за създаване антена, учените обединяват способностите на множество по-малки в общ масив, получавайки възможност да „погледнат“ много, много надалеч в дебрите на Вселената.Идеята за проекта ALMA стартира още през 1995 година, но се нуждае от много време, за да бъде осъществена и да заработи – не само заради сериозните инвестиции, но и заради необходимите инженерни постижения и изкачването и монтирането на антените в този неприветлив регион. В крайна сметка ALMA (което на испански означава „душа“) е официално открита през 2013 година, като почти всички антени са вече разположени и от няколко години предават на учените уникална по рода си информация за историята на Вселената. По своята същност масивът от телескопи е истинска „машина на времето“, защото записва събития на милиони и милиарди светлинни години от Земята, такива, каквито са се случили тогава, а ние виждаме едва днес.


Ето и няколко от най-интересните открития, свързани с възможността на ALMA да „вижда“ надълбоко във всички кътчета на Вселената.
Молекулите на живота
В гигантския газов облак Стрелец B2, недалеч от центъра на нашата галактика, ALMA първа открива зони от междузвездното пространство, богати на кислород и молекули, съдържащи въглерод, приличащи много на тези, които на Земята изграждат молекулите на живота. Това откритие означава, че в далечното минало такива междузвездни съединения са могли да попаднат на Земята и да повлияят на зараждането на живота. На основата на това откритие се правят и още по-логичните предположения – че извънземни форми на живот, базирани на въглерода, може да съществуват на много места във Вселената.Облаците от въглеродни съединения в Стрелец В2 са наречени още „звездни ясли“, защото плътните струпвания на газ и прах са идеалното място за формиране на нови звезди. Досега всички откривани в междузвездното пространство органични молекули са се състояли от една права верига с въглеродни атоми, но на това място ALMA открива по-сложни молекули – на изопропилов цианид с разклонена въглеродна структура, каквато притежават и аминокиселините. А последните знаете добре какво представляват, нали? Блокчетата на живота.
Сливащи се галактики
Този процес е известен отдавна на астрономите, а и се наблюдава сравнително често. Всъщност по време на сливането галактиките не се „сблъскват“ в пълния смисъл на думата, а по-скоро минават една през друга като призраци. Причината за това е, че все пак звездите в тях са разположени доста далеч една от друга, така че директните сблъсъци са почти невъзможни.
Сливането обаче стимулира други процеси – интензивно образуване на нови звезди, както и сериозен гравитационен хаос. Дълго време астрономите считат, че сливането унищожава оригиналната структура на галактиките, заменяйки ги с образуването на една масивна, елипсовидна галактика. И това се случва, дори двете оригинални галактики преди това да са били също елипсовидни (като нашата), за които е характерна сплесната форма с изпъкнало ядро.

Дата на публикация: 30 май, 2021
Субтитри от: le_soleil
Категория: Музика
Ключови думи: music Тайната На Remix Вселената 2021 💓️ -ღڿڰۣڿღ ♪☼♪

Показване на още

Коментарите под този видео клип са забранени.