Проф. Момеков - Едва ли точно хининът ще ни спаси! Трябва да примем всичко положително .
Проф. Георги Момеков, преподавател по фармация и фармакология в Медицинския университет и председател на Българското дружество по фармация, опроверга версията на бизнесмена Кирил Домусчиев, че хининът спасява от коронавируса. Както е известно председателят на КРИБ и собственик на фармацевтичната компания "Хювефарма" Кирил Домусчиев бе диагностициран с COVID-19, а вчера обяви, че се лекува с хинин.
"Аз се третирам с хлорохинов фосфат. Това е един от продуктите, който се е доказал и в момента е №1 във всички протоколи във Франция, Германия и Австрия за третиране на болни от коронавирус. За съжаление, в България той отдавна не се внася. Това е продукт, който е срещу маларията. Смятам, че нашите власти и Щабът трябва да се обърнат към българските фармацевтични производители на хуманни лекарства, тъй като нашите заводи произвеждат ветеринарни продукти и няма как ние да реагираме, но според мен това е доста стар продукт, на над 60 години е това лекарство“, каза Домусчиев.
"Едва ли точно хининът ще ни спаси. Има много вирусни инфекции, които познаваме отдавна и за които още нямаме етиологично лечение (б.р. - премахващо причината). Това не пречи на медицината да се справя с тях. Когато един пациент е в тежко състояние, дори наличието на много мощно средство не му гарантира добър изход от ситуацията - каза проф. Момеков. - Ние нямаме това лекарство хлорохин. Имаме аналгин-хинин, който съдържа хинин. Хининът е причината да имаме хлорохин, защото японците блокират Тихия океан и големите плантации на остров Ява стават недостъпни за човечеството (б.р. - преди много години), за да се справи с маларията. И немците, и американците едновременно синтезират хлорохина като заместител на хинина. Но приликите спират дотук. Всички сензационни неща трябва да ги филтрираме - неслучайно и СЗО и Европейската агенция за лекарствата и американците все още не подскачат с голям ентусиазъм, че хлорохинът ще бъде преградата пред разпространението на този вирус. Все още нямаме данни от рандомизирани проучвания, т.е. същински, които сравняват неговия ефект с ефекта на конвенционалната грижа. Грижата, с която вече в България имаме излекувани няколко пациенти."
Проф. Момеков говори и за лекарството фавипиравир, създадено в Япония. То се използва в тази страна като втора линия за лечение на грип.
"Виждате, че на този етап работим с подръчни средства, т.е. нямаме средства за борба с този вирус, тъй като той е съвсем нов. А се опитваме да се справяме с каквото има. Този фавипиравир все още е много малко тестван, за да направим голям извод", допълни професорът.
Момеков коментира и появилите се съобщения, че ибупрофенът не трябва да се употребява при заболяване от коронавирус по следния начин: "Лично за мен "Туитър" не е мястото, в което медиците трябва да търсят информация и да я споделят. Французите направиха тази работа, лошото е, че даже има публикация в "Ланцет", а в нея дори няма цитат. Така че на този етап е твърде рано да говорим за това, че ибупрофенът ще е препъникамък в тази насока. Китайците имат опит с повече от 70 000 заболели и са описали вече в няколко хубави статии как изглежда болният с тази инфекция и какви са факторите, които го тласкат в едната от двете посоки. Със сигурност биха описали и цинка, и селена, и ибупрофена."
Според фармаколога е добре, че тази пандемия се появява сега. "Защото, ако се беше появила в друго време, все още нямаше да знаем какъв е причинителят. Знаете, че при СПИН са минали няколко години до идентифициране на вируса и десетилетие, преди да се появят първите терапии. А сега в рамките на няколко дни излезе геномът, който позволи да се прави тази полимеразна верижна реакция, което китайците споделиха с човечеството и днес виждате - в целия свят се следи броят на инфектираните. Това стана със скоростта на човешкия гений."
Проф. Момеков наблегна на това, че хората трябва да слушат оперативния щаб. "Ние имаме министерство на здравеопазването, а не на болнолечението, т.е. трябва да предпазваме здравите хора. Така че, когато щабът казва на хората, че те трябва да избягват социалните контакти и да се чукат с чашки ракия през "Скайп", нека да го послушаме и потърсим нов начин да си доставяме удоволствие, без да е свързано с близки контакти", каза той.
Фармацевтът изказа интересна теория и за вируса. За него вирусът е "нещо като плеймейтка, която пише книги - никой не чете тези книги, а любовникът на плеймейтката ги издава. Всъщност вирусът е една книга, която се самоиздава. Той има една генетична информация и нищо друго. Този вирус, специално, освен, че трябва да си издаде тъпата книга, той, напускайки ни, си откъсва парче от нашата клетъчна мембрана, за да се облече. Нека не позволяваме на това примитивно същество да ни плаши. Нека не играем по неговите правила. Нека не ставаме печатници за вируса", мотивира се той.
"Имаме един голям вирусолог, когото бих нарекъл свой приятел - проф. Кълвачев. Той казва, че има достоверни данни, че около 40% от населението е заразено от вирус, който поразява интелекта и прави хората по-тъпи. Социалните мрежи не помагат много в това отношение, а има и някои студии, които доказват, че гледането на телевизия повече от 3 часа на ден намалява интелектуалния капацитет на възрастните хора. Така че все пак трябва да мислим, че трябва да излезем от тази криза и да се погледнем в очите по един по-хубав начин. Да знаем, че като българи, като нация, сме излезли от всичко това по-добри хора", заяви Момеков.
Дата на публикация: 21 март, 2020
Категория:
Новини
Ключови думи:
Всичко
ДА
ли
Ще
едва
Точно
ни
трябва
Проф.
спаси!
положително
Момеков
хининът
примем