Гугъл почете Елза Ласкер - Шюлер. Коя е Елза Ласкер - Шюлер немски поет и художник празнуваме с Google! - празнува еврейския немски поет и художник Елзе Ласкер-Шюлер, считан за един от най-големите лирици, който пише на немски език. На този ден през 1937 г. швейцарски вестник публикува прочутото си стихотворение „Mein blauues Klavier“ („Моето синьо пиано“), което се споменава в днешното произведение на Doodle чрез клавишите на пианото, изобразени на гърба на камилата, заедно с други символи на Ласкер-Шулер живот и работа.
Родена в западния германски град Елберфелд на 11 февруари 1869 г. Елизабет Шулер е отгледана в видно еврейско семейство. Обучена от майка си, тя беше насърчена да експериментира и изследва своите художествени интереси и след време тя започна да развива гласа си като поет.
През 1894 г. Шюлер се жени за Джонатан Ласкер и се премества в Берлин, където по-късно публикува първите си стихотворения. Тя се превърна в добре познато заведение в художествените среди на Берлин, търкайки лакти в кафенета с някои от най-добрите литературни личности в града. Оживявайки жизнената си творба, ексцентричната ученичка Ласкър може да бъде облечена облечена в пламтящи одежди, при условие, че алтер егото на един от нейните жизнени герои, „Jusuf, Принцът на Тива“, изобразено в съвременните произведения на изкуството.
В резултат на Втората световна война Ласкер-Шулер е принудена да избяга от родината си и в крайна сметка се установява в Йерусалим. Тя продължи да представя „Юсуф, принц на Тива“ и да публикува множество произведения от изгнание, включително „Mein blaves Klavier.“
Ласкер-Шюлер, известен като поет, се утвърждава като водещ немски експресионистичен глас и основна характеристика в емблематичното берлинско литературно списание Der Sturm („Бурята“), стиховете често изследват теми за фантазия, самота, романтика и религия. Като признание за нейното въздействие, през 1932 г. Ласкер-Шулер получава наградата „Клайст“, считана за най-високата немска литературна чест по онова време.
Дата на публикация: 7 февруари, 2020
Категория:
Новини
Ключови думи:
коя
художник
гугъл
немски
поет
Празнуваме
Google!
Елза
почете
Ласкер
Шюлер.
Шюлер