Изследване на Калифорнийския университет в Бъркли (САЩ) показва, че хората, принадлежащи към по-високите социални слоеве (пари и власт), са по-склонни към неетично поведение, подчинено на максимата "алчността е нещо хубаво" -- фундамент на пазарната икономика.
В седем отделни проучвания, проведени от университета на национално ниво, изследователите са открили последователна тенденция, че по-богатите участници по-честно лъжат и мамят при хазартни игри и преговори, като шофьори не дават предимство на пешеходци и одобряват и практикуват неетично поведение на работното място. Когато хората бъдат поставени в условия на йерархични взаимоотношения (характерни за пазарната икономика, централизираното планиране и представителната демокрация и държавата) и им се предоставят пари и власт, те много по-честно са склонни към деструктивно поведение, включително кражба на сладки, предназначени за деца.
"Високата степен на неетично поведение сред по-богатите отчасти се дължи на одобрението им към алчността", казва Пол Пиф.
"Изследването ни, както и доста други подобни, ни помага да разберем по-добре ролята на неравенството при формирането на определени модели на етично или егоистично поведение. То също ни дава идеи как бихме могли да променим тези модели", казва Пиф.
"Тези открития имат много ясни изводи за това как по-голямото богатство и власт оформят поведенческите модели. Различните ценности между по-богати и по-бедни формират тези тенденции", заключва Пиф след проведените изследвания.
Изследванията на екипа учени от Бъркли са насочени и към по-общите проблеми на бедността и неравенството. "Всекидневно при нас постъпват нови данни от множество топ изследователски центрове, които показват, че без значение какво мислим ние, ефектите от неравенството са пагубни за неща като хулиганството в училище, здравословното състояние, способността за възстановяване след заболявания и други", казва Дейхър Келтнър, професор по психология в Бъркли. "Богатството и парите идват с определени ценности. По-дълбоката идеология зад тях е 'благородството и щедростта са за загубеняците' и 'алчността е нещо хубаво'. Но в действителност много нови данни показват, че ако си щедър, благороден и алтруистичен, ще живееше по-дълго, ще се чувстваш по-щастлив и удовлетворен. Твърде вероятно ще имаш и по-голям контрол и свобода в живота си."
Дата на публикация: 8 януари, 2020
Категория:
Новини
Ключови думи:
поведение
Предполага
Икономическото
неравенство
неетично
повишено