За Нова Година 2014 - "Падащи звезди" в първите нощиf (Shooting Stars)

ЧЕСТИТА НОВА ГОДИНА 2014 - HAPPY NEW YEAR
Началото на 2014 г. ще се отличава с по-особен вид на звездното небе – ще имаме добра възможност да наблюдаваме ярките планети - особено във втората половина на нощта.
Това заяви Пенчо Маркишки, физик в Института по астрономия с Национална астрономическа обсерватория при БАН, предаде Агенция "Фокус“.

Междувременно в първите нощи на януари ще ни дарят с още една атракция – ако имаме шанса да сме на открито и далеч от светлините на градовете, в нощта на 3-и срещу 4-и януари ще можем да наблюдаваме повишен брой "падащи звезди” – в началото на тази нощ ще бъде максимумът на метеорния поток Квадрантиди.

Неговите метеори се пораждат от частици, разпръсквани в космическото пространство от кометата 96P - "Машолц 1”, която преминава през вътрешните части на Слънчевата система на всеки 5,2 години.

Когато в началото на януари Земята преминава през тези облаци от космически частици, някои от тях навлизат с висока скорост в земната атмосфера и светвайки за кратко се изпаряват в нея.

Мнозина мислят, че планетите са достъпни за наблюдение само с телескоп, но това не е съвсем така.

Наблюдавани от Земята, пет от всички осем планети в Слънчевата система имат яркост по-висока или съизмерима с тази на най-бляскавите звезди, поради което са били известни още в древността. Това са Меркурий, Венера, Марс, Юпитер и Сатурн. Това означава, че гледани с невъоръжено око, тези планети се виждат като звездоподобни обекти с висока яркост (т.е. без видими размери – като ярки „точки”). При по-внимателно вглеждане в небето прави впечатление, че за разлика от обичайно трепкащите звезди, блясъкът на планетите е по-постоянен, като че ли по-спокоен.

В началото на 2014 г. някои от изброените пет планети ще се наблюдават сред звездите на ярки зимни съзвездия, което ще допринася за по-красивия вид на зимното звездно небе.

Ако нощта е много ясна и безлунна и ако човек се намира далеч от градските светлини, ефектът ще е впечатляващ.

Още на и в новогодишната нощ, ролята на "Витлеемска звезда” се изпълняваше от най-ярката планета – Венера, която сега се наблюдава като Вечерница съвсем ниско над югозападния хоризонт, като залязва около час и половина след Слънцето.

В новогодишната нощ ще имаме шанс да я видим за кратко веднага след свечеряване. Точно сега Венера е много впечатляваща, ако се наблюдава със зрителна тръба при увеличение около и над 30 пъти – в окуляра тя изглежда като тесен ярък сърп, подобен на лунния.

След средата на януари Венера ще започне да се наблюдава като Зорница рано призори, ниско на югоизток.

Дата на публикация: 31 декември, 2013
Категория: Пътуване и събития
Ключови думи: в За година нова Нощи Първите 2014 "Падащи звезди"

Показване на още