Леон Фуко (на френски: Jean Bernard Léon Foucault) е френски физик, член на Парижката академия на науките (1865).
Измерва (1850) скоростта на светлината във въздух и вода използвайки система от въртящи се огледала. Той е първият учен, заснел повърхността на Слънцето. Открива вихровите токове, a с махалото на Фуко доказва (1851) въртенето на Земята около нейната ос. Пръв изработва главно огледало (рефлектор) от стъкло .
Махало на Фуко (на френски Pendule de Foucault) носи името на френския физик Жан Бернар Леон Фуко, който забелязва, че ако се остави едно махало да се люлее свободно, ще изглежда, че то сякаш променя своята равнина на люлеене с течение на времето. Причината за въртенето на равнината на люлеене е действието на силата на Кориолис поради околоосното въртене на Земята.
Физика на експеримента
Махалото на Фуко представлява математическо махало. Такова махало, отклонено от равновесното си положение, извършва колебания в равнина, която е неподвижна спрямо инерциална отправна система (в случая това е отправна система, „свързана“ със звездите) и поради това проявява свойствата на жироскоп. Наблюдателят, намиращ се на Земята и въртящ се заедно с нея, е в неинерциална (въртяща се) отправна система и ще установи, че равнината на колебания на махалото бавно се върти спрямо земната повърхност в посока, обратна на посоката на въртене на Земята.
Махалото на Фуко на Северния полюс. Оста на въртене на Земята е в равнината на колебания на махалото
На Северния или Южния полюс на Земята оста на въртене на Земята съвпада с равнината на колебания на махалото. В този случай равнината на колебания на махалото ще извърши завъртане от 360° за един звезден ден (или 15° за звезден час). На екватора, равнината на колебания на махалото е перпендикулярна на оста на въртене на Земята и равнината на колебания на махалото е неподвижна. В произволна точка с географска ширина \phi скоростта на въртене на равнината на колебания на математическо (идеално) махало на Фуко \Omega_P (в градуси за звезден час) спрямо повърхността на Земята е
\!\Omega_P = 15 \sin \phi.
При физическо (неидеално) махало на Фуко скоростта на въртене зависи от дължината:
\!\Omega_P = 15 [1 - \frac{3}{8} (a/l)^2] \sin \phi,
където ~a е амплитудата на колебания на тежестта на махалото; ~l — дължина на нишката. Затова за демонстрации се използват махала с максимално възможна дължина на окачване, разположени в куполите на високи сгради. Например по времето, когато сградата на Исакиевската катедрала (Исаакиевский собор), най-големия православен храм в Санкт Петербург, се е използвала само като музей, в нея е имало махало на Фуко с дължина на окачване 98 метра (демонтирано е във връзка с това, че сградата, макар и продължавайки да бъде музей, понастоящем се използва отново и като църква).
Дата на публикация: 18 септември, 2013
Категория:
Пътуване и събития
Ключови думи:
Google
в
е
Френски
Физик
Леон
Foucault)
Фуко
(Lеon