Имена на тракийски богове обяснени от професионалисти с помощта на българския език, 01 май, 2024

Тези, които искат да узнаят как е звучала речта на Офрей, могат да разберат благодарение на най-големият до този момент тракийски речник. Предлага се от Атеа https://ateabooks.com/world-history-series/7227-drevnite-koreni-na-blgarskiya-ezik-trakijski-rechnik-9786197624342.html

Изненадите, които речника предлага са много и са все приятни, защото езикът говорен от Орфей, Залмоксис, Ситалк, Спартак и др. е само древен вариант на българския. За това пледира още през XIX в. Цани Гинчев, който за времето си се аргументира перфектно.

Едно от доказателствата за древните корени на българския език са имената на тракийските богове. Съвсем есествено е, че различните народи наричат своите богове с различни имена. Фактът, че при анализа на около 30 названия на тракийски божества са ползвани наши думи, показва красноречиво, че хората почитали въпросните божества са говорили древен вариант на нашата реч.

В края на XIX в. езиковедите вече знаят доста за боговете на дедите ни траките. Редица учени подлагат на анализ древните назания, но за жалост без да консолидират своите проучвания. Ако това бе сторено навремето, със сигурност учените щяха да забележат нещо удивително. Имената на боговете Атис, Сито, Дарзала, Багайос, Балеос, Земела, Хера [Ера] са обясними на български език.

Давам списък на имена на божества, подложени на анализ от различни учени работили през XIX век. Срещу името на древния тракийски бог е дадено и името на човека дал тълкуването:

1.АТИС [значение ОТЕЦ, от *атик, атис] - ФИК, ЧЕРТКОВ,
2.СИТО [значение ЖИТО] - ЧЕРТКОВ
3.ДАРЗАЛА, ДЕРЗЕЛА [значение ДЪРЖА] - ТОМАШЕК
4.БАГАЙОС [значение БОГЪ] - КРЕЧМЕР, ФИК, ЛАГАРД, МЮЛЕР
5.БАЛЕОС [значение БОЛИИ-по-голям]– КРЕЧМЕР, НЕРОЗНАК
6.ЗЕМЕЛА [значение ЗЕМЛIA - земя] - РЬОСЛЕР, МЮЛЕР, КРЕЧМЕР, ЛАГАРД, ФИК
7.ЕРА, ХЕРА [значение ЯРО -пролет диал.дума] - ТОМАШЕК

През ХХ век лингвистите разглеждат още повече имена на тракийски божества, като при анализа са ползвани наши думи. Тук отново давам списък с имената на тракийските божества и имената на учените направили тълкуването:

8.САБАДИЙ [значение СВОБОДЬ-свободен] - ГРЕГОАР, БОНФАНТЕ
9.ДОБРАТ [значение ДОБЪР] - КУДРЯВЦЕВ, ТРУБАЧОВ
`0.КАБИРИ [значение КОБЬ -съдба, участ] - БЕРНЕКЕР
11.МАЗЕУС [значение МАЗАТИ - мажа, СЪЗДАТЕЛ] - НЕРОЗНАК, ДЯКОНОВ
12.КЕРСУЛА значение ЧЕР] – ГЕОРГИЕВ
13.БИСТЮРАС [значение БЫСТРЪ]– ГЕОРГИЕВ
14.АСДУЛ [значение ЯЗДЯ]– ГЕОРГИЕВ
15.ДЕРЗИС [значение ДРЬЗЬ] – ГЕОРГИЕВ
16.ДЕН [значение ДЬНЬ] – ГЕОРГГИЕВ
17.МУНДРУ [значение МѪДРЪ] – ГЕОРГГИЕВ
18.СВЕТУЛЕН [значение СВЕТЛАН] - ГЕОРГИЕВ
19.ЗАЛТЕНОС [значение ЗЛАТАН] - ГЕОРГИЕВ
20.СЕНТЕ [значение СВЕНТЪ -свят, силен] -ГЕОРГИЕВ
21.ЗЕРИНТИЯ [значение ЗВЕРѦTE - звяр]- ГЕОРГИЕВ
22.КУЛКУС [значение КЛОКОЧЕЩ] - ГЕОРГИЕВ
23.САМА-ЗИС [значение САМЪ]- ГЕОРГИЕВ
24.БАРГИ-ДЕНТ [значение БРѢГѪ- грижа се]- ГЕОРГИЕB
25.ЗУМУДРЕН [значение ЗМИИ, ЗУМ – змия, змей]- ГЕОРГИЕВ, ДУРИДАНОВ
26.СЕЙНУ-ЛАЗИС [значение ЛОШ] - ГЕОРГИЕВ
27. СТАР-АСКЕНОС [значение СТАРЪ-стар] - ГЕОРГИЕВ

Към тези имена на божества трябва да се добави и друг списък, с като цяло правилни тълкувания, но с пропуснати навярно неволно български думи:

28.АРЕС [значение яростен, от irasiyati - разярявам се санскр.] КАРНОА, пропуснат е старобългарския глагол IAPѬ CѦ - разярявам се, който в етимогичните речници е посочен като сроден на арийския irasiyati - разярявам се.
29. ЕГЕРИЯ [значение *EGERO - езеро]- КАРНОА, Egerica, думата *EGERO - езеро е обявена за праславянска, но селище Егерика има в нашите земи, недалеч от Ихтиман.
30. БАЛАС [значение bhala-белота, сияние] - Томашек, пропуснато е българското прилагателно бял, чиято древна, неомекотена форма е била БАЛ.

Ако имаме предвид, че от олимпийските богове, единствено само името на Зевс притежава смисъл на гръцки [според Откупщиков и др.], а нашият език дава тълкуване на имената на 30 тракийски божества, то е несериозно да се твърди, че нашата реч се е появила на юг от Дунава едва през ранното Средновековие.

И не е само езикът. В нашия фолклор са запазени култовете към Хероса, Дионис, Залмоксис, Земела, Бендида, Хермес, Пан, Сабазий, Асклепий, да не забравяме и тракийските нимфи, които реално са самодивите от нашите предания. За сметка на това при нас няма култове от древен Иран, или Бактрия, няма и спомени за Тангра.
Даже и името на Аспарух, с варианти Есперих и Исперих е тракийско. Аспа, еспа и испа са тракийски думи за кон, и то от речта на мизите. А точно мизите са назовавани най-често българи. Няма как и трите варианта на освободителя на страната ни да са тракийски и това да е случайност. Аспарух и хората му са балкански народ.

#траки
#гети
#мизи
#българи
#иран
#бактрия
#тангра
#херос
#тракийскиконник
#залмоксис
#дионис
#зевс
#кабири
#богове
#пантеон
#хермес
#хера
#атис
#дарзала
#одесос
#земела
#фолклор
#история
#древност
#ранносредновековие
#език
#славянски
#български
#бог
#орфей
#ситалк
#спартак
#културнонаследство
#култура
#спароток
#павелсерафимов
#самодиви
#нимфи
#тракийскиречник
#арес
#божество
#древност

Дата на публикация: 7 май, 2024
Категория: История и нации
Ключови думи: от На май език професионалисти българския 01 имена богове помощта тракийски 2024 обяснени

Показване на още

Коментарите под този видео клип са забранени.